Brązowy medal Mistrzostw Europy

Wpis dodał: Jerzy Zużałek
Utworzono: 28 sierpień 2009
Odsłony: 2184
Doskonale spisała się męska reprezentacja Polski U21 w rozegranych w niemieckim Essen Mistrzostwach Europy w kajak polo. Podopieczni Norberta Watkowskiego zajęli w imprezie trzecie miejsce. To jeden z największych sukcesów w historii tej dyscypliny sportowej w naszym kraju.
Kajak polo w Polsce zaczyna się rozwijać w zawrotnym tempie. Coraz większa rzesza zawodników garnie się do tej dyscypliny sportowej. W międzypaństwowych rozgrywkach należymy już do światowej czołówki (w ubiegłym roku reprezentacja U21 zajęła 5 miejsce na Mistrzostwach Świata). Ostatni medal na imprezie rangi mistrzowskiej Polacy wywalczyli w 2005 roku, wtedy to drużyna juniorów pod wodzą Dariusza Pilarza zdobyła brązowy medal na europejskim czempionacie.


Na tegoroczne Mistrzostwa Europy podopieczni trenera Norberta Watkowskiego jechali w gronie faworytów do medalu. W końcu młodzieżowa reprezentacja Polski w tym roku dwukrotnie zajmowała czwarte miejsce w zawodach Pucharu Europy. W I rundzie Polacy rywalizowali ze Szwajcarami, Duńczykami i Brytyjczykami. Faworytami grupy byli ci ostatni, Wielka Brytania bowiem to aktualni Mistrzowie Świata w tej kategorii wiekowej.
Pierwszy mecz nie wyszedł Polakom - To był nasz najgorszy mecz w turnieju – mówi Jakub Maślak, król strzelców ubiegłorocznych Mistrzostw Świata. - Każdy grał coś innego, dopiero w następnych pojedynkach wszystko się nam poukładało i zaczęliśmy grać na swoim poziomie. Mecz ze Szwajcarami rozpoczął się dobrze, Polacy szybko rzucili rywalom bramkę i wydawało się, że nie będzie większych problemów z pokonaniem, uważanych za outsiderów grupy, Helwetów. Szwajcarzy jednak jeszcze w pierwszej części meczu wyrównali po rzucie karnym. W drugiej części pojedynku obie drużyny dorzuciły po jeszcze jednym trafieniu i mecz zakończył się sprawiedliwym remisem 2:2.
W drugim pojedynku podopieczni Norberta Watkowskiego zmierzyli się z Duńczykami. Tym razem niespodzianki nie było. Wprawdzie przez większą część meczu utrzymywał się remis, ale w końcówce Polacy podkręcili tempo gry i pewnie pokonali Duńczyków 2:1. W ostatnim meczu I rundy nasi kajakpoliści pewnie pokonali aktualnych Mistrzów Świata, Brytyjczyków 2:1 i z pierwszego miejsca awansowali do ćwierćfinału zawodów.
W walce o strefę medalową Polacy rywalizowali z Holandią i Francją. Z tymi pierwszymi po bardzo emocjonującym meczu nasi zawodnicy wygrali 3:2 i zapewnili sobie awans do półfinału mistrzostw. W drugim meczu nasza drużyna gładko przegrała z Francją, aż 0:5.
Pojedynek półfinałowy pomiędzy Polakami a gospodarzami mistrzostw, reprezentacją Niemiec był najpiękniejszym meczem turnieju U21. O awansie do finału musiała rozstrzygnąć dogrywka. W regulaminowym czasie gry bowiem był remis 1:1. Dopiero w dogrywce Niemcy rzucili złotą bramkę, podopiecznym Norberta Watkowskiego pozostała walka o brązowy medal mistrzostw. Po zakończeniu mistrzostw Niemcy dużo z nami rozmawiali. Mówili że meczu z nami obawiali się najbardziej, przecież nigdy w historii Mistrzostw Europy i Świata nie udało się im jeszcze nas pokonać – powiedział po powrocie do kraju najlepszy strzelec polskiej reprezentacji, Jakub Maślak.
W meczu o brązowy medal Polacy zmierzyli się z trzecią drużyną świata, Włochami. Rywale dotrzymywali tempa naszym zawodnikom tylko przez pierwszą część gry. Później na boisku niepodzielnie rządzili Polacy, którzy ostatecznie wygrali 7:4 i zdobyli brązowy medal Mistrzostw Europy.
W finale Niemcy pokonali Francuzów 1:0.
W drużynie medalistów zagrali: Zbigniew Sawionek, Jakub Maślak, Daniel Jarmarkiewicz, Bartosz Okrasiński, Hubert Migdalski, Grzegorz Turalski, Mateusz Iwanowski (wszyscy UKS/MOSW CHOSZCZNO) oraz Łukasz Pilarz (UKS/SET KANIÓW).
Źródło: http://sport.onet.pl
Do góry