O klubie

Utworzono: 23 lipiec 2007
Odsłony: 59196

Spis treści

Uczniowski Klub Sportowy „SET” Kaniów, 43-512 Kaniów, ul. Batalionów Chłopskich 15; tel. 500259673; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP: 652-15-57-197
REGON: 273878053
Konto: ING Bank Śląski o/Czechowice-Dziedzice 97 1050 1256 1000 0022 1862 0983
Uczniowski Klub Sportowy „Set” przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie powstał w 1996 roku.
Komitet założycielski stanowili nauczyciele i rodzice działający w Radzie Rodziców :
Tadeusz Szkuta,
Barbara Konarska – Węgrzyn,
Jerzy Zużałek,
Marek Pękala, 
Józef Maziarz,
Franciszek Stawowczyk,
Anna Bukowska,
Jadwiga Maroszek, 
Kazimiera Kalarus, 
ks. Piotr Pietrasina, 
Danuta Tekieli – Herman,
Jadwiga Gajer, 
Agata Toporek, 
Dorota Stawowczyk,
Jolanta Staszek.
Zebranie Komitetu Założycielskiego odbyło się 16 maja 1996 roku. Klub założony i zarejestrowany został z sekcjami siatkówki i piłki nożnej.
Decyzja Urzędu Wojewódzkiego o zarejestrowaniu UKS „Set” nosi numer 298/96.
Pierwszy zarząd Klubu działał w składzie:
Barbara Konarska – Węgrzyn - prezes 
Tadeusz Szkuta – v-ce prezes
Jerzy Zużałek - sekretarz
W 1997 roku, dokładnie 14 maja Klub wystąpił do Polskiego Związku Kajakowego o zarejestrowanie i wpisanie w poczet jego członków.
Następne lata pokazały, że to właśnie sekcja kajakowa stała się najważniejszą i w zasadzie jedyną sekcją UKS „Set”. Początkowy okres tej działalności odbywał się na zasadzie współpracy trzech klubów, tj,. „Górnika” Czechowice - Dziedzice, LKS „Przełom” Kaniów oraz UKS „Set”. Zawodnicy tego ostatniego korzystali ze sprzętu obu pozostałych klubów oraz uczestniczyli w treningach pod nadzorem trenera opłacanego przez „Górnika „ Czechowice – Dziedzice., wspólne były również środki transportu na zawody. UKS „Set” pokrywał koszty dojazdu na treningi. 
Już wówczas trenerem zawodników był Dariusz Pilarz, a sprawami księgowymi i organizacyjnymi zajmowała się Pani Halina Błaszkiewicz. Bardzo dużą pomoc okazywał Pan Edward Apel z Górnika Czechowice - Dziedzice a z ramienia LKS „Przełom” Kaniów współpracą zajmowali się Jacek Siewniak i Jerzy Zużałek (również UKS).
Szkolenie dzieci i młodzieży odbywało się wówczas na „Kopalnioku” – akwenie „Górnika”. 
W tym okresie rozpoczęto również starania o przeniesienie szkolenia kaniowskich dzieci na pożwirowy akwen do Kaniowa. Gmina okazała się przychylna tym planom, przejęto w drodze zamiany z firmą „Budt-tor” tereny, na których obecnie jest baza sportowa UKS „Set” i klub w tej działalności zaczął się usamodzielniać. Kajak – polo, bo w tej dyscyplinie zaczął się klub specjalizować, stało się sztandarowym sportem w gminie Bestwina.
W 1999 roku do zarządu UKS „Set” dokooptowany został Bogusław Bajerski i powierzono mu opiekę nad kajakarzami. Ze względu na zmianę miejsca treningów, jak również kłopoty finansowe, zarząd KS „Górnik” Czechowice – Dziedzice wycofał się z dalszej współpracy na wcześniej obowiązujących zasadach.W tym też roku zawodnicy UKS „Set” zaznaczyli swoją obecność na Długodystansowych Mistrzostwach Polski i zaczęli zdobywać pierwsze tytuły. W tym roku 3 zawodników kajak – polo zakwalifikowało się już do kadry narodowej, rozpoczęto również organizowanie różnych zawodów na własnym akwenie. Do kalendarza zawodów powiatu bielskiego wprowadzono triathlon o Puchar Starosty Bielskiego. Mając w pamięci kajakarskie sukcesy Kaniowian postanowiono również organizować co roku Memoriał Ryszarda Gałuszki – mieszkańca Kaniowa, dzięki któremu kaniowskie kajaki osiągały znaczące sukcesy, działacza i sędziego Polskiego Związku Kajakowego.
Rozpoczęto również starania o organizację zawodów o zasięgu regionalnym oraz z cyklu Pucharu Polski.
Do najbardziej aktywnych zawodników od początku działalności klubu należeli: 
Borys Zubczewski, Paweł Michalec, Piotr Bajerski, Łukasz Pilarz, Tomasz Kabut, Szymon Maślanka, Bartłomiej Dawidek.
14.01.2000 roku rozpoczęła się kolejna kadencja władz klubu. Na Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym wybrano zarząd w składzie:
Bogusław Bajerski – prezes
Tadeusz Szkuta – v-ce prezes
Jerzy Zużałek – sekretarz
Barbara Konarska – Węgrzyn – członek
Andrzej Ochman – członek
Komisję Rewizyjną tworzyli :
Jerzy Adamiec oraz
Andrzej Kraus.

Do góry