Złote dziewczyny, złote chłopaki UKS Set Kaniów w Lotto 22 Mistrzostwach Polski Seniorów

Wpis dodał: Jerzy Zużałek
Utworzono: 04 sierpień 2019
Odsłony: 1957
Od 2014 roku zawodniczki UKS Set Kaniów co roku zajmowały pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorek, seniorzy ostatni raz mistrzowski tytuł zdobyli w 2015 roku i wówczas użyłem również tego tytułu: „Złote dziewczyny, złote chłopaki”, ponieważ mieliśmy dublet. W tym roku historia się powtórzyła, mamy dwa złote medale mistrzostw Polski, a zdobyli je:
- seniorki: Hanna Sojka – kapitan, Dominika Sojka, Klaudia Sachmerda, Monika Pacyga, Natalia Pacyga, Sandra Pilarz, Katarzyna Malik,
- seniorzy: Borys Zubczewski, Łukasz Pilarz, Tomasz Kabut, Paweł Michalec, Arkadiusz Pilarz, Bartłomiej Dawidek, Bartłomiej Ryba.
Nasi młodzicy w Ogólnopolskim Turnieju o Puchar Wójta Gminy Bestwina zajęli 6 miejsce. Zdjęcia TUTAJ (sobota) i TUTAJ (niedziela)
Takich emocji kibice kajak polo, jak w tegorocznych finałach chyba dawno nie przeżywali. To już któreś z rzędu mistrzostwa Polski w Kaniowie, w których przyszło mi pełnić funkcję spikera i fotoreportera, ale tak podniesionej adrenaliny jeszcze nie miałem. Na pewno fakt, że w obu finałach występowały drużyny UKS Set zrobił swoje, ponadto w obu gospodarze spotkali się z drużynami Powiśla Warszawa, które w ostatnim okresie dosyć wyraźnie zaznacza się na mapie polskiego kajak polo nie tylko z racji wysokiego poziomu, ale również towarzyszących drużynom kibiców, co wcześniej było domeną MOSW Choszczno. Dodatkowo (nie zwykłem krytykować sędziów w swoich relacjach, czy to dotyczyło meczów piłki nożnej, czy też siatkówki, kiedy grały bliskie memu sercu drużyny, zawsze starałem się być obiektywnym i prędzej przyznawałem rację sędziom niż zagorzałym kibicom), oprócz piątki zawodników drużyny przeciwnej drużyny UKS Set miały przeciwko sobie sędziów (dotyczy to całego przebiegu mistrzostw). O ile w finale mężczyzn, mimo bardzo wyrównanego przebiegu meczu, UKS Set Kaniów na tyle stworzył sobie klarownych sytuacji do zdobycia bramki i wykorzystał je (a i tak podyktowano rzut karny dla przeciwników), o tyle w meczu kobiet dało się zauważyć niezbyt obiektywne decyzje sędziów. Tuż przed sygnałem kończącym mecz był wynik remisowy i zawodniczki UKS Set Kaniów atakowały bramkę KS Powiśle Warszawa. Na bieżąco obserwowałem zegar i boisko i informowałem kibiców o upływającym czasie. I kiedy Dominika Sojka wykonywała rzut na bramkę były dwie sekundy do końca meczu, kiedy piłka wpadła do siatki była jedna sekunda, a kiedy wypadła z siatki rozległ się sygnał kończący mecz. Ogłosiłem wówczas, że mistrzyniami Polski zostały zawodniczki UKS Set Kaniów. Niestety, sędziowie uznali inaczej, chociaż nie wierzę, że zamiast na boisko patrzyli na zegar i nie uznali bramki zdobytej przez Dominikę, uważając, że padła po czasie. No cóż, totalna bzdura i nonsens, ale prawda potrafi się zawsze obronić. Sprawiedliwości stało się zadość i „złotą” bramkę w dogrywce dającą szósty raz z rzędu tytuł Mistrzyń Polski Seniorek strzeliła, zachowując zimną krew, Monika Pacyga. Brawo dziewczyny!!! UKS Set Kaniów – Powiśle Warszawa 5:4.
Seniorzy wygrali z KS Powiśle Warszawa II 6:5. Smaczku temu meczowi dodawał występ w barwach Powiśla Piotra Bajerskiego, który reprezentował UKS Set Kaniów w latach 2002 – 2018, a więc przez 16 lat i trzeba przyznać, że napsuł on swoim kolegom z Kaniowa sporo krwi trafiając do bramki UKS Set bodajże 3 razy. W tym finałowym meczu (jak wcześniej napisałem, przy jego wyrównanym przebiegu został podyktowany rzut karny dla warszawian, co wówczas, po jego wykorzystaniu, dało remis) pracę sędziów oceniam pozytywnie, a byli nimi Jakub Cymerman (sędzia główny Mistrzostw) i Maciej Śmiechowski, dlatego też wymieniam ich personalia.
W trakcie Mistrzostw na trybunach obecni byli: przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, radni: Grzegorz Owczarz (przewodniczący Komisji Edukacji, Sportu, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Gminy Bestwina) i Roman Pacyga oraz Barbara Adamiec - członek zarządu powiatu bielskiego, wójt Artur Beniowski i sołtys Marek Pękala, którzy uczestniczyli również w ceremonii zakończenia Mistrzostw i wręczali puchary i medale zawodniczkom i zawodnikom. Wymieniłem samorządowców, ale oprócz nich w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych gościł również prezes MKS Czechowice-Dziedzice Bartłomiej Żaczek, byłem świadkiem rozmów prezesa Bartłomieja z wójtem Arturem Beniowskim, prezeską Haliną Błaszkiewicz, trenerem Dariuszem Pilarzem i wierzę, że z tych rozmów wynikną tylko same dobre inicjatywy.
Puchar Wójta Gminy Bestwina w Ogólnopolskim Turnieju Młodzików zdobyli młodzicy MOSW Choszczno po zwycięstwie nad KS Powiśle Warszawa I.