Gościliśmy Rosjan i Amerykanów

Utworzono: 04 wrzesień 2012
Odsłony: 2079

Przecierali oczy ze zdumienia, że w takiej małej miejscowości, w takiej małej gminie może być tak ładny ośrodek sportowo – rekreacyjny z profesjonalnymi boiskami do gry w kajak polo. Mowa o uczestnikach Międzynarodowego Turnieju Kajak Polo przed Mistrzostwami Świata, którzy zawitali do nas aż ze Stanów Zjednoczonych i Rosji. (Zdjęcia Sławomira Lewczaka TUTAJ . Pisze o Turnieju również dziennikarz ze starostwa powiatowego - TUTAJ)

Przypuszczam, że przed laty nikt nawet nie przypuszczał, że odwiedzać nas będą drużyny z Europy, poza najbliższymi Czechami i Łotwą, tymczasem w ostatni weekend gościliśmy w Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji w Kaniowie reprezentacje kobiet i mężczyzn USA. Oprócz nich nasz akwen do przygotowań i przetarcia się przed Mistrzostwami Świata wybrała jeszcze ekipa Rosji, a w Turnieju uczestniczyły także polskie reprezentacje kobiet: seniorki i U – 21. Dopełnieniem były drużyny Polski B i UKS Set Kaniów, w sumie w Turnieju wzięło udział 11 drużyn.
Kajak polo w USA zyskuje popularność od 14 lat, boiska do kajak polo najczęściej jednak budowane są na rzekach lub basenach. Z uwagi na duże odległości nie odbywa się w Stanach Zjednoczonych za dużo turniejów, a zawodnicy uprawiający kajak polo wywodzą się najczęściej z kajakarstwa górskiego, trenerem jest Rosjanin. Podobnie jest z rosyjskim kajak polo, tam także kajak poliści mają za sobą przeszłość w kajakarstwie górskim, sprzęt kupują sobie sami, brak jest wsparcia ze strony władz samorządowych, ale pewnie to powoduje, że z ogromną determinacją starają się trenować i osiągają spore sukcesy.
W kategorii kobiet całe podium zajęły polskie drużyny. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Polski seniorek, z naszą Marzeną Wala, oprócz niej na najwyższym stopniu podium stanęły: Tyrowicz Justyna, Bokun Marta, Kwiatkowska Paulina, Jarmarkiewicz Katarzyna, Nowacka Krystyna, Bugaj Marta. Puchar dla zwyciężczyń w tej kategorii ufundowała europosłanka Małgorzata Handzlik. Drugie miejsce przypadło reprezentacji Polski U – 21, gdzie grały nasze zawodniczki: Kamila Bujnicka, Klaudia Sachmerda i Katarzyna Ciupak, a trzecie Polska U – 21 B z Natalią Pacyga i Sandrą Pilarz z UKS Set w składzie. Drużynom ze Stanów Zjednoczonych i Rosji przyszło odebrać tylko pamiątkowe statuetki za udział w turnieju. Najlepszym strzelcem wśród pań została Katarzyna Jarmarkiewicz.
Okazały puchar ufundowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przypadł drużynie seniorów Rosji i wręczył go pan Grzegorz Ząbkowski z Wydziału Promocji Regionu, Turystyki i Sportu ww Urzędu. Puchar europosłanki Małgorzaty Handzlik przypadł drużynie Rosji U – 21, a puchar ufundowany przez starostwo powiatowe w Bielsku – Białej odebrała Polska B z zawodnikami UKS Set Kaniów w składzie: Maciej Paszana, Borys Zubczewski, Piotr Bajerski, Bartłomiej Dawidek, Konrad Sobecki i Adrian Stachura. Najlepszym strzelcem został Maciej Paszana.
jt gminy Bestwina, Artur Beniowski, wręczył ufundowany przez siebie puchar naszym gościom zza Oceanu. Ulegli oni w walce o medal brązowy Polsce B 4:6.
Międzynarodowy Turniej Kajak Polo przed Mistrzostwami Świata udało się zorganizować dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Bestwina, a także pomocy Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego.
UKS Set Kaniów, gospodarz Turnieju, składa gorące podziękowania Państwu Jadwidze i Dariuszowi Byrskim, którzy ugościli swoimi wyrobami cukierniczymi z Cukierni Asteria w Kaniowie zawodników oraz gościli w kawiarni Malinowa w Czechowicach - Dziedzicach na Placu Jana Pawła II kierowników ekip i trenerów organizując dla nich spotkanie integracyjne. Podziękowania należą się także firmie Danon z Bierunia Starego, która kolejny raz przekazała dla zawodników swoje produkty.
Prezes UKS Set Kaniów, Pani Halina Błaszkiewicz wraz z kadrą trenerską, przekazała wszystkim trenerom zagranicznych ekip drobne upominki, a  Starostwo Powiatowe foldery promujące nasz powiat. Pan Jacek Gruszka znów okazał się niezastąpiony i zapewnił nagłośnienie w czasie obu dni oraz sporą dawkę muzyki, a firma JUTAKO catering.
Na zakończenie Turnieju życzono sukcesów uczestnikom Mistrzostw Świata w Kajak Polo, a warto zaznaczyć, że spośród zawodników UKS Set Kaniów powołania otrzymali: Marzena Wala, Kamila Bujnicka, Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga, Łukasz Pilarz, Arkadiusz Pilarz i Paweł Michalec.
Do góry