Dwie stolice polskiego kajak polo - XIX Mistrzostwa Polski Seniorów

Wpis dodał: Jerzy Zużałek
Utworzono: 14 sierpień 2016
Odsłony: 2199

XIX Mistrzostwa Polski Seniorów w Kajak Polo przeszły do historii. Zdjęcia z pierwszego dnia – TUTAJ, a z drugiego TUTAJ
Przez kolejny rok, do zakończenia XX Jubileuszowych Mistrzostw Polski, tytuły najlepszych krajowych drużyn w tej dyscyplinie dzierżyć będą UKS Set Kaniów w kategorii kobiet i MOSW Choszczno w kategorii mężczyzn.
W tym roku Mistrzostwa Polski nie cieszyły się zbyt dużą obsadą, ponieważ w tym samym czasie w Poznaniu odbywała się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - MPJM i Mistrzostwa Polski Juniorów w kajakarstwie klasycznym, a kilka drużyn posiada w swoim składzie zawodników tej specjalności i wobec braku pełnego składu nie przyjechały do Kaniowa.

W XIX Mistrzostwach Polski Seniorów w Kajak Polo udział wzięły kluby z Choszczna, Klinisk, Leśnej, Warszawy, Kalisza i Kaniowa, łącznie 11 drużyn w obu kategoriach. Do wyłonienia zwycięzców konieczne było rozegranie 38 meczów. W sobotę grano przez dwanaście godzin, od 8 do 20.00, a w niedzielę od 8 do 15.00.
Zawodniczki UKS Set nie miały zbyt dobrego początku, ale w miarę upływu czasu rozkręcały się i w meczu finałowym pokonały swoje przeciwniczki z Choszczna 8:5, a łupem bramkowym podzieliły się: Sandra Pilarz – 2, Klaudia Sachmerda – 2, Katarzyna Ciupak – 2, Monika Pacyga – 1, Marlena Madej – 1. We wcześniejszym meczu eliminacyjnym zawodniczki z Choszczna wygrały jedną bramką.
Mistrzyniami Polski zostały: Sandra Pilarz, Klaudia Sachmerda, Katarzyna Ciupak, Aleksandra Ciupak, Monika Pacyga, Natalia Pacyga, Marlena Madej, Klaudia Gryz, Gabriela Bazan.
Drugie miejsce zajął MOSW Choszczno, a trzecie KS Powiśle Warszawa.
Wśród mężczyzn zawodnicy UKS Set Kaniów w fazie eliminacyjnej zaliczali same zwycięstwa za wyjątkiem meczu z KS Powiśle, z którym zremisowali 2:2, a z MOSW Choszczno wygrali 5:2.
W finale role się zmieniły, padł co prawda taki sam wynik, ale tym razem 5 bramek zdobyli zawodnicy z Choszczna. Dla UKS Set Kaniów bramki strzelili Arkadiusz i Łukasz Pilarz po 1.
Tak więc w kategorii mężczyzn mistrzami Polski został MOSW Choszczno, drugie miejsce zajął UKS Set Kaniów, trzecie LUKS Kwisa Leśna po zwycięstwie 5:4 nad KTW Kalisz.
Tytuły wicemistrzów Polski zdobyli: Borys Zubczewski, Łukasz Pilarz, Bartłomiej Dawidek, Dawid Wizner, Paweł Michalec, Piotr Bajerski, Arkadiusz Pilarz.
Ceremonii dekoracji oraz podsumowania Mistrzostw Polski dokonali: wójt gminy Bestwina, Artur Beniowski, członek zarządu Polskiego Związku Kajakowego, Piotr Książek oraz prezes UKS Set Kaniów, Halina Błaszkiewicz.
Należy wspomnieć jeszcze o drugiej drużynie UKS Set Kaniów. Zajęli ostatnie miejsce, ale też tworzyli ją juniorzy, sporo młodsi od seniorów, a i tak napędzili im sporo strachu. Wielkie brawa dla nich za waleczność, za serce do walki, za chęć zmierzenia się z dużo starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami. Grali w tej drużynie: Jakub Witkowski, Mateusz Jonkisz, Kordian Kupczak, Dawid Cebula, Kamil Król, Patrzyk Owczarz, sporadycznie Bartłomiej Ryba, Krystian Stawowczyk i jedną połowę w ostatnim meczu Rafał Beniowski. Jak sami stwierdzili po swoim meczu z pierwszą drużyną UKS Set Kaniów  - czują się szczęśliwi, bo przez kilka minut prowadzili 1:0. I chociaż przegrali 2:6, to i tak jest to powód do zadowolenia i zapewne stanie się tematem niejednych wspomnień w czasie treningów, czy też wspólnych obozów.
Bardzo dobrze zaprezentowali się w tym roku kaniowscy kibice. Zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt głośno i co najważniejsze skutecznie dopingowali swoich zawodników.
XIX Mistrzostwa Polski Seniorów w Kajak Polo współfinansowane były ze środków finansowych gminy Bestwina, Polskiego Związku Kajakowego oraz UKS Set Kaniów.
Zawodniczki, zawodnicy, trenerzy i zarząd UKS Set Kaniów składają podziękowania Panu Tadeuszowi Kudlikowi – Tedi Sport, bo to grając na produkowanych przez tę Firmę i przekazanych UKS Set kajakach osiągają tak dobre wyniki.
Podziękowania kierowane są również do pana Jacka Gruszki za sprzęt nagłaśniający, Sławomira Sojki za pełnienie funkcji ratownika medycznego oraz Bartłomieja Dawidka, najlepszego kucharza wśród bramkarzy i najlepszego bramkarza wśród kucharzy za przepyszne ciasta, którymi objadali się zawodnicy i wolontariusze pracujący przy obsłudze mistrzostw. Catering w czasie trwania zawodów zapewniała firma pana Kazimierza Rezika – PPHU Jutako.