IV Międzynarodowy Turniej Kajak-polo

Wpis dodał: Jerzy Zużałek
Utworzono: 16 czerwiec 2009
Odsłony: 2442

IV Międzynarodowy Turniej Kajak – polo  i II Turniej Dzieci i Młodzikó w przeszły już do historii. Impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu samorządu województwa śląskiego .
Słońce schowało się już za drzewami a na akwenie Przystań Żwirownia w Kaniowie toczyły się w dalszym ciągu mecze eliminacyjne IV Międzynarodowego Turnieju Kajak – polo oraz II Turnieju Dzieci i Młodzików. Tak było w sobotę,13 czerwca. Mecze rozpoczęły się o godz. 8.30 a zakończyły po 21. W niedzielę, 14 czerwca, rozpoczęły się już o godz. 7 a uroczyste zakończenie odbyło się grubo po 18. Przez te dwa dni sportowych zmagań przez kaniowskie boiska przewinęło się około 200 zawodników i rozegrano blisko 100 meczów. Na trybunach mecze obserwowali, m.in. starosta Andrzej Płonka, wójt Stefan Wodniak, zastępca wójta Artur Beniowski, radni – Danuta Kubik i Edward Jonkisz, sołtys Marek Pękala.
W sobotę, od rana, pogoda nie rozpieszczała zawodników, dopiero po południu zrobiło się trochę cieplej, a niedziela zrekompensowała sobotnie marznięcie i moknięcie, bo słoneczko przez cały dzień towarzyszyło już zawodnikom i kibicom.
 Po raz pierwszy w Kaniowie pojawiła się ekipa z Litwy i na wszystkich zrobiła doskonałe wrażenie. Na autorze tej informacji z kilku względów. Pochodzący z uroczych Trok (Trakai) zawodnicy, nawet najmłodsze dzieci, znakomicie posługiwali się językiem angielskim – to po pierwsze. Przywieźli ze sobą kilka litewskich flag – to po drugie i po trzecie - gorąco i bardzo żywiołowo dopingowali swoje drużyny. Kiedy na trybunach słychać było okrzyki radości albo jęki zawodu, bezbłędnie można było odgadnąć, że na pewno na wodzie jest któraś drużyna z Litwy. Po za tym dali się poznać jako ogromnie sympatyczni i życzliwi ludzie. W trakcie zakończenia zawodów zostali poproszeni o odczytanie nazwisk ich zawodników i wszyscy mogli się jeszcze przekonać jak bardzo melodyjny jest ich język. Prezes UKS Set Kaniów Halina Błaszkiewicz, zgodnie z panującą w Kaniowie tradycją, że honoruje się specjalnie ekipy, które startują tutaj po raz pierwszy, wręczyła Litwinom w trakcie zakończenia pamiątkową statuetkę.
Oprócz Litwinów w zawodach uczestniczyły ekipy z Węgier.

Miejscowi kibice mogli dopingować zawodniczki i zawodników UKS Set  jako drużyny klubowe, ale także jako członków innych drużyn, ponieważ w kategorii Open  startowały nie tylko drużyny klubowe ale również reprezentacje Polski: U – 21 kobiet i mężczyzn oraz kadra polskich seniorów, których członkami są również zawodnicy UKS Set.
Kategoria Open mężczyzn była najsilniej obsadzona,  wystąpiło w niej 13 zespołów. Bezapelacyjne zwycięstwo, potwierdzające doskonałe wyniki uzyskiwane na arenie międzynarodowej, odniosła drużyna U -21, w składzie której występował zawodnik UKS Set Łukasz Pilarz. Oprócz niego drużynę dopełniali: Daniel Jarmarkiewicz, Jakub Maślak (król strzelców z ostatnich mistrzostw świata), Grzegorz Turalski, Zbigniew Sawionek, Hubert Migdalski, Mateusz Iwanowski i Bartosz Okrasiński – wszyscy z MOSW Choszczno. Drugie miejsce zajęła drużyna MOSW Choszczno A, a trzecie kadra Polski seniorów, w której występowali zawodnicy z UKS Set: Paweł Michalec, Maciej Paszana i Jakub Cymerman. W finale, rozgrywanym jako ostatni mecz Turnieju, U – 21 pokonał MOSW Choszczno A 5:2, a bramki zdobywali : Zbigniew Sawionek – 4, Jakub Maślak – 1, dla MOSW Piotr Kowalski – 2. „Królem strzelców” został Michał Maluszczak z reprezentacji Polski seniorów. Drużyna seniorów UKS Set Kaniów zajęła w tej najsilniej obsadzonej grupie czwarte miejsce, piąte Litwa, szóste MOSW Choszczno B, siódme Kwisa Leśna, ósme TKKF Warszawa, dziewiąte Choszczno C, dziesiąte Węgry, jedenaste Conoe Swarzędz, dwunaste Delfin Ślesin, trzynaste Astoria Bydgoszcz.
 Wśród kobiet także najlepsza była reprezentacja Polski U – 21. W  jej składzie grały dwie zawodniczki UKS Set Kaniów, tj. Marzena Wala i Kamila Bujnicka, a pozostałe panie to: Paulina Kwiatkowska, Katarzyna Jarmarkiewicz, Marta Bokun, Natalia Rożniakowska, Katarzyna Selwa, Patrycja Krukowska, Barbara Knade. W finałowym meczu pomiędzy U-21 i MOSW Choszczno A po dwie bramki zdobyły Wala Marzena i Paulina Kwiatkowska, jedną Marta Bokun, która zdobyła najwięcej bramek w rywalizacji kobiet i została „królem strzelców”, a mecz zakończył się zwycięstwem U-21 5:0.
Drugie miejsce zajęła ekipa MOSW Choszczno, a trzecie UKS Set Kaniów w składzie łączonym z zawodniczkami z innych klubów: Wala Marzena, Sas Aleksandra, Kamila Bujnicka, Martyna Banasiewicz, Kinga Malczyńska, Krystyna Nowacka (WTW), Justyna Tyrowicz (WTW), Natalia Rożniakowska (Kwisa Leśna). Kolejne miejsca zajęły ekipy z Rzeszowa i Choszczna.
 Bardzo dobrze spisały się ekipy juniorów - chłopców UKS Set Kaniów. Jedna zajęła pierwsze miejsce, a druga trzecie. Ekipy z Leśnej i Węgier musiały zadowolić się dalszymi pozycjami. W finałowym meczu z Tanwią Księżpol dosyć szybko juniorzy stracili bramki i wydawało się, że zejdą z wody pokonani, ale ambitną walką doprowadzili do wyrównania i w przepisowym czasie mecz zakończył się remisem 5:5. Przystąpiono do dogrywki i niesieni dopingiem kibiców kaniowscy juniorzy przystąpili do ataku. Pod bramką Tanwi faulowany został Arkadiusz Pilarz i sędzia wskazał na rzut karny, wykonywany następnie przez samego poszkodowanego. Arek nie zmarnował tej szansy i „złotą bramką” zapewnił złoto swej drużynie. W finale zdobył cztery bramki, po jednej dorzucili Jakub Kawalec i Michał Banasiewicz. Drużyna grała w składzie: Arkadiusz Pilarz – król strzelców w tej kategorii, Adrian Sobecki, Jakub Kawalec, Michał Banasiewicz, Marcin Błaszcz.
Tanew Księżpol występowała w składzie: Piotr Solak, Tomasz Grzyb, Mariusz Kita, Damian Podiasek, Arkadiusz Solak, Janyszyński i Gajowski.
 UKS Set B, który zajął trzecie miejsce grał w składzie: Łukasz Durajewski, Klaudiusz Dudzik, Krystian Dudzik, Mariusz Łukowicz, Łukasz Pacyga, Krystian Stawowczyk. Warto zaznaczyć, że drużyny UKS Set A i UKS Set B spotkały się w półfinale i równie dobrze w meczu finałowym mogła wystąpić drużyna B, ponieważ gra była bardzo wyrównana, w przepisowym czasie był remis 2:2 a o awansie zadecydowała „złota bramka”, którą zdobyli zawodnicy Seta  A. Set B w meczu o trzecie miejsce pokonał Kwisę Leśna 7:3.
To nie jedyny sukces klubowy kaniowskich drużyn. W grupie dzieci dziewczynki z Kaniowa również stanęły na najwyższym stopniu podium. Pokonały one swoje rówieśniczki z Choszczna 6:1 i 4:1. „Królem strzelców” została Klaudia Sachmerda z UKS Set, a drużyna grała w składzie: Sandra Pilarz, Natalia Pacyga, Klaudia Sachmerda, Katarzyna Ciupak, Aleksandra Ciupak, Aneta Antonik, Aldona Siatkowska. Drużyna z Choszczna: Augustowska Aleksandra, Karolina Wlazłowska, Emila Jałoszyńska, Patrycja Szafrańska, Laura Sokołowska, Iga Gumolińska.
 Wśród chłopców ekipa z Kaniowa miała mniej szczęścia i zajęła czwarte miejsce przegrywając walkę o brąz z Choszcznem B 3:4. Pierwsze miejsce zajęła ekipa z Choszczna, drugie Litwa. Choszczno A: Jałoszyński Dawid, Żurawski Jakub, Wlazłowski Patryk, Cieślak Jakub, Figas Miłosz, Lasek Dawid. Litwa: Sigitas Ladys, Lukas Kudaba, Robertas Karsten, Robertas Simconok, Svetlana Blażevićiute (rezerwa), Erikas Rubcovas, Tomas Kanapickas. Trener: Rasa Kudabiene.
W finale MOSW Choszczno A – Litwa 6:1.
Choszczno B: Czekan Szymon, Tarzyk Karol, Krowicki Michał, Diakowski Jakub, Rawdanowicz Piotr, Chowratowicz Piotr.
„Królem strzelców” został Karol Jałoszyński  MOSW Choszczno.
W kategorii młodziczek i młodzików rywalizacja zakończyła się następującymi wynikami:
 - młodziczki: I miejsce Resowiak Rzeszów : Marlena Madej, Gabriela Bazan – „król strzelców”, Katarzyna Jaskot, Paula Ledniowska, Patrycja Dragan.
II miejsce MOSW Choszczno: Pałka Karolina, Dukindorf Dominika, Dukindorf Agnieszka, Augustowska Magdalena, Krzywińska Roksana, Klucznik Magdalena, Sobala Nikola.
W dwumeczu padły wyniki – MOSW Choszczno – Resowiak Rzeszów 2:3 i 3:2. W dogrywce „złotą bramkę” zdobyły zawodniczki Resowiaka.
 Wśród młodzików drużyna UKS Set Kaniów przegrała walkę o trzecie miejsce z Litwą 3:7.
Pierwsze i drugie miejsce zajęły drużyny z Choszczna. MOSW Choszczno A pokonało „złotą bramką” MOSW Choszczno B 5:4 a „królem strzelców” został Wojciech Jagodziński z MOSW Choszczno A.
Choszczno A: Wojciech Jagodziński, Konrad Konkol, Bartosz Serweta, Jakub Maluszczak, Mateusz Urbaniak.
Choszczno B: Żochowski Mikołaj, Kowalski Kacper, Wadera Bartosz, Dukindorf Kamil, Susza Mateusz, Myśliński Maciej, Tarzyk Konrad.
III miejsce – Litwa: Simantas Mażeikas, Arnoldas Barzdżius, Sarunas Ilgevićius, Daumantas Jackunas, Sarunas Rutkauskas. Trener – Saulius Mażeikis. Drużyna z Wilna – Regata – Sekmes.
IV miejsce – UKS Set Kaniów (Konrad Łukowicz, Konrad Sobecki, Adrian Słowik, Adam Kozik, Krystian Zalesiński, Dawid Konopka, Jacek Szary), piąte Vigra – Węgry.
Organizatorzy nagrodzili drobnymi upominkami najmłodszych zawodników występujących w Turnieju, a byli to: Mrowicki Michał (Choszczno) – rocznik 2000, Jałoszyńska Emila, Wlazłowska Karolina, Augustyniak Karolina (Choszczno), Antonik Aneta, Ciupak Aleksandra, Wilczek Konrad, Szary Karol (UKS Set) – rocznik 1999.
Upominki dla zawodników przekazała, m.in. firma Polbrass Sp. z o.o z Bielska – Białej, za co organizatorzy składają serdeczne podziękowania. Nie mniej serdeczne podziękowania gospodarze Turnieju składają strażakom z OSP Kaniów oraz Sekcji Ratownictwa Wodnego działającego przy OSP Kaniów za zabezpieczenie imprezy.