Kaniów bezsprzecznie stolicą polskiego kajak polo - podwójne złoto mistrzostw Polski!

Wpis dodał: Jerzy Zużałek
Utworzono: 20 wrzesień 2023
Odsłony: 391
 Szczecin UKS SETSzczecin SeniorkiSzczecin SeniorzySzczecin MlodzikiSzczecin Set BSzczecin Kanu KajaTytuł o tym, gdzie mieści się stolica polskiego kajak polo pojawiał się już kilkakrotnie na łamach prasy i na portalach internetowych. Raz bywał nią Kaniów, innym razem Choszczno. Zawodniczki UKS Set Kaniów od 2014 roku królują w tym sporcie i w 2023 roku zdobyły mistrzostwo Polski dziesiąty raz z rzędu, drugie złoto dołożyli seniorzy, tak więc w tym roku i seniorki i seniorzy zostali mistrzami Polski. Takie sytuacje zdarzały się już w 2015 i 2019 roku (w obu przypadkach Kaniów był gospodarzem mistrzostw), tak więc na pewno żaden inny klub w Polsce nie może pochwalić się takimi osiągnięciami, przynajmniej nie w ostatnim dziesięcioleciu. Jeśli do tego dodać brązowy medal młodzików i czwarte miejsce drugiej drużyny seniorów, a wcześniej jeszcze złoty medal dziewcząt w kategorii U21 i drugie miejsce juniorek młodszych (zdobyte w Leśnej w dniach 22 – 23 lipca) to przywołany tytuł jest jak najbardziej uprawniony.
W dniach 16 – 17 września w Szczecinie odbywały się 26 Mistrzostwa Polski Seniorów i 4 Mistrzostwa Polski Młodzików w kajak polo i to tam, na przepięknie położonych w porcie, wśród jachtów i okrętów, boiskach nasze seniorki i nasi seniorzy pokazali kto rządzi w rodzimym kajak polo.
Seniorki w fazie eliminacyjnej doznały jednej porażki w pierwszym dniu mistrzostw 1:2 z MOSW Choszczno, ale nie miała ona żadnego wpływu na dalszy przebieg ich gry. Z tą samą drużyną spotkały się w finale i tutaj pokazały, że tamten wynik był kalkulowany, aby uśpić swoje przeciwniczki, ponieważ w meczu o mistrzowski tytuł pokonały choszcznianki 5:2.
Seniorzy od samego początku szli jak burza, wygrywali wszystkie mecze, w tym bratobójczy z drugą drużyną UKS Set 5:4 a w finale pokonali Team Poznań 3:2. Ten mecz zakończył sie remisem, sędziowie zarządzili dogrywkę do uzyskania "złotej bramki", a tą zdobył Łukasz Pilarz.
Młodzicy w meczu o trzecie miejsce pokonali Powiśle 8:6, a wcześniej przegrali półfinałową walkę z Kanu Katowice 4:6.
Druga drużyna seniorów UKS Set B przegrała walkę o trzecie miejsce z Powiślem Warszawa, a zanosiło się na to, że dwie drużyny UKS Set Kaniów staną na podium.
Należy zaznaczyć, że zawodniczka UKS Set Kaniów, Kaja Gruszka (pierwsza z lewej na ostatnim zdjęciu), ze względu na to, że Set nie zdołał skompletować drużyny młodziczek, została wypożyczona do zaprzyjaźnionego Kanu Katowice i zdobyła z tą drużyną tytuł mistrzyni Polski młodziczek pokonując w finale MOSW Choszczno 2:7. Brawo!
Nasze drużyny występowały w następujących składach:
- seniorki - kolejność według numerów: Klaudia Sachmerda, Monika Pacyga, Sandra Pilarz, Dominika Sojka, Hanna Sojka (najwięcej zdobytych bramek wśród kobiet), Maja Pyjas, Amelia Ewiak, Kalina Katarzyna, Martyna Podgórska i bez numeru, w białej koszulce, Natalia Pacyga,
- seniorzy - kolejność przypadkowa: Łukasz Pilarz, Bartłomiej Dawidek, Paweł Michalec, Arkadiusz Pilarz, Karolis Latauskas, Miklos Timar, Colin Weber i Jerry Mansner,
- młodzicy: Sebastian Szafarczyk, Adam Mirecki, Kacper Gandor, Mateusz Borlicki, Marcin Małyska,
seniorzy – UKS Set B: Bartłomiej Ryba, Jakub Witkowski, Przemysław Gruszka, Wojciech Szafarczyk, Kordian Kupczak i Kamil Król.