Złote juniorki

Utworzono: 01 wrzesień 2014
Odsłony: 2470

W tym roku gmina Bestwina ze swoim Ośrodkiem Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie jest gospodarzem dwóch imprez o randze Mistrzostw Polski. W dniach 30 – 31 sierpnia odbywały się XIV Mistrzostwa Polski Juniorów i XI Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Kajak Polo, a za 2 tygodnie, tj. w dniach 13 – 14 września odbywać się będą w Kaniowie Mistrzostwa Polski Seniorów w Kajak Polo. Świadczy to o tym, że pozycja UKS Set Kaniów oraz gminy Bestwina jest bardzo wysoka i Polski Związek Kajakowy docenia starania władz klubu i gminy w zakresie rozwoju kajak polo, jak również infrastruktury do uprawiania sportów wodnych. Zdjęcia z Mistrzostw znajdują się TUTAJ
W tym roku padło kilka rekordów. W odbytych mistrzostwach wzięła udział rekordowa ilość zawodników, klubów i drużyn, a najbardziej cieszy fakt, że w kategorii juniorek młodszych rywalizowało ze sobą aż 14 drużyn. Przecież to jest przyszłość naszego kajak polo, a ich sukcesy mogą być przyczynkiem do dalszego rozwoju tej dyscypliny oraz poparciem dla starań, aby kajak polo stało się dyscypliną olimpijską.

Aby wyłonić Mistrzów Polski w tegorocznej edycji konieczne było rozegranie aż 74 meczów. Pierwsze mecze rozegrano o godzinie 7. 30 w sobotę. W ten dzień udało się ich rozegrać 44, a zapadający zmrok uniemożliwiał rozegranie kolejnych. W ielę sędziowie rozpoczęli swoją pracę o godz. 7 i odbyło się 30 meczów, a posiłkować się było trzeba trzecim boiskiem, normalnie rywalizacja odbywała się równolegle na dwóch boiskach.
Po godzinie 15 odbyło się w niedzielę podsumowanie i zakończenie Mistrzostw, a w tej ceremonii udział wzięli: wójt Artur Beniowski i sołtys Marek Pękala oraz prezes Śląskiej Federacji Sportu Krzysztof Koniusz.  Cały czas na terenie ORiSW przebywał członek zarządu PZKaj. Piotr Książek, a funkcję sędziego głównego pełnił Leszek Dąbrowski. Na trybunach pojawił się i obserwował zmagania kajak polistów Czesław Pszczółka ze starostwa powiatowego.
UKS Set Kaniów może poszczycić się zdobyciem tytułów mistrzowskich w dwóch kategoriach wiekowych, a zdobyły je juniorki i juniorki młodsze. Chłopcy, niestety, wyraźnie ustępują swoim koleżankom. Juniorzy zdobyli srebrne medale, a juniorzy młodsi zajęli 4 miejsce.
Z tytułów mistrzowskich mogą się cieszyć juniorki: Klaudia Sachmerda (król strzelców w swojej grupie), Natalia Pacyga, Justyna Płachno, Katarzyna Krępska, Anna Babińska, Martyna Mrozowska, Agnieszka Pawlaczek. Srebrne medale przypadły UKS 4 Katowice, a brązowe MOS Wrocław.
Juniorki młodsze wcale nie chciały być gorsze i mimo rekordowej konkurencji aż 13 innych drużyn koncertowo pokonywały swoje rywalki, a w finale zwyciężyły MOSW Choszczno 4:2.
Mistrzyniami Polski w grupie juniorek młodszych zostały zawodniczki UKS Set Kaniów: Sandra Pilarz, Monika Pacyga, Aleksandra Ciupak, Katarzyna Ciupak, Klaudia Gryz. Drugie miejsce przypadło MOSW Choszczno, a trzecie UKS 4 Katowice. Sandra Pilarz została bezsprzecznie królową strzelców, bo zaliczyła na swoim koncie aż 36 bramek.
Juniorzy w składzie: Bartłomiej Ryba, Kornel Szkatulski, Jacek Szary, Kacper Powideł, Maciej Pryłowski, Jakub Kamiński, Robert Podufalski zdobyli srebrne medale, a Bartłomiej Ryba z dorobkiem 27 bramek odebrał z rąk wójta Artura Beniowskiego puchar dla Króla strzelców. Mistrzami Polski zostali zawodnicy MOSW Choszczno.
W kategorii juniorów młodszych gospodarze nie zdobyli żadnego medalu, bowiem w meczu o 3 miejsce ulegli Kwisie Leśna 4:8 i ostatecznie zakończyli rozgrywki na czwartym miejscu. Nasi zawodnicy występowali w składzie: Dawid Wizner, Gabriel Litwiński, Mateusz Jonkisz, Karol Szary, Michał Wypiórkiewicz, Igor Hałas. Tutaj Królem strzelców został również zawodnik UKS Set Kaniów, Dawid Wizner, zdobył 20 bramek.
Ten rok okazał się łaskawy dla organizatorów, pogoda dopisała, wszystko przebiegało zgodnie z planem. Mistrzostwa współfinansowane były ze środków budżetowych województwa śląskiego, gminy Bestwina oraz Polskiego Związku Kajakowego.
UKS Set Kaniów zaprasza mieszkańców naszej gminy i okolic na Mistrzostwa Polski Seniorów w dniach 13 – 14 września br. Emocje gwarantowane, oby tylko pogoda dopisała tak, jak juniorom.