Komplet medali w Mistrzostwach Polski

Utworzono: 02 wrzesień 2013
Odsłony: 2107

Przez dwa dni Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji w Kaniowie gościł najlepszych kajakpolistów z Polski w kategorii juniorów i juniorów młodszych, bowiem odbywały się tutaj XIII Mistrzostwa Polski Juniorów i X Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. (Zdjęcia TUTAJ)

 

 

 

 

W zawodach wzięły udział 24 drużyny z 14 klubów. Po raz pierwszy w Kaniowie zagościły drużyny z AZS Politechnika Opole i KKS Sieradz. Bardzo cieszy zwłaszcza liczna obsada w najmłodszych kategoriach, natomiast w kategorii dziewcząt w wieku juniorek nie wystartowała żadna drużyna. Nie świadczy to o braku popularności tej dyscypliny, ale raczej o jej trudności. Uprawianie kajak polo wymaga wiele wysiłku i wyrzeczeń, jest to gra niezmiernie widowiskowa, dlatego też dzieci garną się do spróbowania w niej swoich sił, ale później, kiedy trzeba w każdy trening wkładać mnóstwo serca i wysiłku zostają tylko najbardziej wytrzymali.
Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonał wójt gminy Bestwina Artur Beniowski.

Dla wyłonienia najlepszych drużyn konieczne było rozegranie 68 meczów. W sobotę pierwsze mecze rozegrano o godz. 8, ostatnie o 18.30, a w niedzielę zawodniczki i zawodnicy musieli rozpocząć rywalizację już o godzinie 7.30, ostatni finał rozpoczął się o godz. 15.30.
W uroczystym zakończeniu mistrzostw i dekoracji udział wziął Wojciech Kudlik – dyrektor Departamentu Sportu Powszechnego Ministerstwa Sportu i Turystyki, Piotr Książek – przewodniczący Komisji Kajak Polo w Polskim Związku Kajakowym oraz Leszek Dąbrowski, który odpowiadał za organizację mistrzostw i obsadę sędziowską.
Drużyny UKS Set Kaniów zaprezentowały się bardzo dobrze. Złoty medal i tytuł mistrzyń Polski w kategorii juniorek młodszych zdobyły: Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga, Katarzyna Ciupak, Sandra Pilarz i Klaudia Gryz. Pokonały one w finale aż 15:0 Kwisę Leśna. Trzecie miejsce zajął UKS 4 Katowice. Natalia Pacyga z dorobkiem 25 bramek została królem strzelców.
Juniorzy młodsi w składzie: Bartłomiej Ryba, Dawid Wizner, Kornel Szkatulski, Robert Podufalski, Gabriel Litwiński zdobyła srebrny medal. W finale musieli uznać wyższość zawodników z MOSW Choszczno, ulegli im 3:10.
Juniorzy w składzie: Konrad Sobecki, Dawid Konopka, Jacek Szary, Krystian Stachowicz, Konrad Łukowicz, Grzegorz Zbirowski zdobyła medal brązowy pokonując w walce o to trofeum sąsiadów zza rzeki Białej, MKS Czechowice-Dziedzice, 12:2.
Przed dekoracją najlepszych drużyn mistrzostw Polski na podium poproszono uczestniczki i uczestników ostatnich Mistrzostw Europy, brązowych medalistów w kategorii U-21. Przypomnę, że z UKS Set Kaniów laury te zdobyli: Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga, Katarzyna Ciupak, Sandra Pilarz i Arkadiusz Pilarz. Zarząd UKS Set Kaniów przygotował dla swoich zawodników pamiątkowe statuetki z gratulacjami, PG SILESIA dla zawodników i trenerów przekazało gadżety reklamowe, a Państwo Byrscy, właściciele Cukierni Asteria z Kaniowa ufundowali dwa okolicznościowe torty, osobny dla drużyny kobiet i osobny dla mężczyzn.
Na zakończenie relacji muszę się jeszcze czymś pochwalić. W niedzielę udało mi się rozgryźć, dosłownie, tajemnicę sukcesów naszych zawodniczek. Kluczem do zwycięstw jest babcia Klaudii Sachmerdy, a zwłaszcza jej znakomita kuchnia…a ściśle mówiąc pierogi. Babcia Klaudii przywiozła, jeszcze gorące, pierogi i marynowaną z dodatkiem miodu papryczkę, jedne nadziewane były mięsem, inne kapustą, a jeszcze inne, jak to babcia określiła, „nadzieniem Klaudii”… i chyba te ostatnie mają zapewne w sobie coś, co daje dziewczynom „kopa” i prowadzi je do zwycięstw. Spróbowałem wszystkich i …. proszę o powtórkę.
Organizacja Mistrzostw Polski w naszym OSWiR była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Kajakowego, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Gminy Bestwina. Firma Danone z Bierunia przekazała dla zawodników swoje produkty, a PG SILESIA gadżety reklamowe. Nagłośnienie, jak zawsze, zapewnił Pan Jacek Gruszka, zabezpieczenie medyczne Grupa Ratownictwa z Czechowic-Dziedzic.
Do góry